5 כלים שיכולים לעזור לכם לתקשר טוב יותר בכל מערכת יחסים, גם בסכסוך קשה

תקשורת – הקשבה – הבנה

היעדר או קושי בתקשורת, הקשבה והבנה- הן שלושת הבעיות המרכזיות בתקשורת בין אנשים בכל מערכת יחסים. הבעיות האלו מתעצמות כאשר אנחנו מדברים על אנשים שנמצאים בסכסוך ובמיוחד בסכסוך בעצימות גבוהה כמו סכסוך בין שותפים או בין בני זוג.

כאשר שלושת הבעיות האלו, מתקיימות באותה מערכת יחסים, באותו הזמן ובאותו נושא (ואפילו בכמה נושאים במקביל) – כפי שקורה אצל חלק מהזוגות שנמצאים בתהליכי פרידה וגירושין, היכולת לתקשר בצורה טובה היא נמוכה מאוד.

איך אפשר לפתור את זה?

קבלו מתנה ממני 5 כלים שיכולים לעזור לכם לתקשר טוב יותר בכל מערכת יחסים ולהתפתח ממנה

 1. מיקוד (הקשבה פעילה)

  בזמן שהצד השני מדבר, תהיו ממוקדים בדברים שהוא אומר ולא (או לפחות פחות) במה אתם רוצים לענות לו.

 2. בקשו בקשות ברורות

  הרבה פעמים אי הבנה מתחילה בהנחת הנחות. לדוגמא כאשר צד אחד מצפה שהצד השני יבין את הבקשה משפת הגוף או מתוך היכרות קודמת. כשנבקש בקשה ברורה נמנע את אי ההבנה.

 3. כבדו את עצמכם ואת הצד השני

  שימוש במילות גנאי או הרמת קול אלו דברים נפוצים בחדר הגישור, במיוחד בסכסוך בגישור בין בני זוג שהחליטו להיפרד. אני מבין שזה חלק מהתהליך ואני אפילו מעדיף שזה יקרה בחדר הגישור כאשר זה מוחזק על ידי ולא בבית ובמיוחד לא מול הילדים.

  וגם אחרי שאמרתי את כל זה, חשוב להבין שכאשר אנחנו פוגעים ומעליבים את מי שיושב מולנו, אנחנו פוגעים ביכולת שלנו להשיג את המטרות שחשובות לנו במשא ומתן.

  האדם שיושב מולנו הוא אומנם הבעיה מבחינתו, אבל לעולם הוא גם יהיה הפתרון – לכן הפגיעה בו לא תקדם אותנו.

 4. דברו על עצמכם ולא על או אל הצד השני

  דברו יותר על מה שמפריע לכם, על הרגשות והצרכים שלכם, מה  אתם מרגישים, ופחות על מה שהצד השני עשה. זה יותר משכנע ומובן כאשר אתם מסבירים כיצד הבעיה משפיעה עליכם ומוותרים על תיאורים קשים על המעשים של הצד השני.

  לעולם הצד השני יהיה הפתרון.

 5. בנו מערכות יחסים מתפקדות

  מניעה היא הדרך הטובה ביותר לטפל במערכות היחסים של אנשים לפני שהן הופכות לבעיות של האנשים. לכן בניה של מערכות יחסים מתפקדות היא קריטית עבורנו, במיוחד בתקופת משברים.

  תקשורת אפקטיבית, הקשבה פעילה והבנה אמיתית מובילים למערכות יחסים חזקות ומבוססות המחזיקות לאורך זמן רב ומובילות לאושר, הצלחה ותוצאות

סיכום

כדי להצליח בכל 5 הכלים הללו, חשוב לפתח אליהם מודעות גבוהה ולתרגל אותם.

בתהליכי הגישור שאני מוביל זוגות לגירושין, שותפים בסכסוך עסקי ועוד, אני לא מסתפק בלעזור להם להגיע להסכם שיחזיק לאורך זמן, חשוב לי במיוחד לעזור להם להצליח להנהיג את הקונפליקטים הבאים שלהם בצורה מוצלחת.

 מוזמנים לפנות אלי ולהתייעץ בכל שאלה.